Neden Yeşil Detoks Yapıyoruz?

YEŞİL DETOKS = KLOROFİL BESLENMESİ

NEDEN YEŞİL DETOKS YAPIYORUZ?!

 

Klorofil, bitkilerde bulunan ve ışığı emip fotosentezin gerçekleşmesini sağlayan bir bitki pigmenti diye tanımlanıyor. İnsanlar için en önemli görevi kanserden koruyucu olması.
Klorofilin en bilinen ve ispatlanmış faydaları;

 

1.KANSERLE MÜCADELE EDER:

 

Potansiyel kanserojen maddeleri bağlar ve emilimine engel olur. Böylece bedende dolaşımına engel olur. Oregon Devlet Üniversitesinde yapılan çalışmalarda klorofilin, kanser hücrelerini bloke eden Aflatoxin ile aynı etkide bulunduğu gösterilmiş.
Aynı zamanda karaciğeri temizler, bağırsak kanserini önler. Böbrek taşı düşürülmesinde rol oynar.
Kırmızı kan hücreleri iyileştirir, yeniler ve çoğaltır. Bu yüzden kansızlığa iyi gelir.

 

2.KARACİĞERİN KENDİNİ TEMİZLEME GÜCÜNÜ ARTTIRIR

 

Klorofil sağlıklı hücreleri korur, biotransformasyon enzimlerini çoğaltır. Bu da karaciğerin doğal görevi olan toksinlerden arınma işini destekler. Karaciğeri kanserojen maddelerden temizler, çalışmasını en yüksek duruma getirir.

 

3.YARALARIN HIZLA İYİLEŞMESİNİ SAĞLAR

 

Klorofilin zararlı bakterilerin üretimini yavaşlattığı tespit edilmiştir. Bu da yaraların daha çabuk iyileşmesini ve iltihap kapmasını önler. 1940’lardan beri klorofil yara merhemlerinde kullanılır. Hatta bakteri birikiminden oluşan kokuları da önler.

 

4.SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIR VE KİLO KONTROLÜ SAĞLAR

 

Klorofilin detoksa yardım ettiği başka bir konu ise, kabızlığı önlediği için beden daha hızlı temizlenir. Araştırmalar klorofil metabolizmayı dengelediği için kilo vermeyi desteklediğini de göstermiştir. İsveç’te yapılan bir araştırmada yüksek karbonhidratlı yemeklerle birlikte klorofil desteği alındığında hipogliseminin önlendiği ispatlanmıştır.

 

5.CİLDİ KORUR, BEDEN KOKULARI ÖNLER

 

Klorofilin anti – viral özelliği sayesinde cilt korunur, sivilce, herpes ve benzeri rahatsızlıklar olmaz. Yapılan araştırmalara göre, içinde klorofil olan yara merhemleri veya kremlerinin uçuk ve benzeri cilt hastalıklarını çok çabuk iyileştirdiği gözlemlenmiş. Ağrılı uçuk / herpeslerde ağrıyı azalttığı ispatlanmıştır. Ayrıca anti-viral olduğu için iyileşme hızlanmıştır.

 

Bakterilerin neden olduğu ter ve ağız kokusunu önler. Ağız yıkama sularında kullanıldığında ağızdaki ve boğazdaki koku yapan bakterileri temizler.

 

6.UYKUSUZLUĞA İYİ GELİR

 

Sinir sistemi üzerinde sakinleştirici etkisi olduğu için gevşeme sağlar ve uyku kalitesini yükseltir.

 

7.BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

 

Hücre duvarını güçlendirir ve bütün bedende alkali bir etki yapar. Hastalık olmasına neden olan Anaerobik bakteri alkali ortamda yaşayamaz. Bunun yanı sıra bedende daha fazla oksijen dolaşmasını sağlar ki bu da bedenin hastalıklarla savaşma gücünü arttırır. Enerji seviyesini yükseltir.

 

8.GÜÇLÜ KEMİKLER VE KASLAR

 

Klorofil güçlü kemik yapısı olmasına yardım eder. Klorofil atomunun merkezinde olan magnezyum kemik sağlığında önemli rol oynar. Aynı zamanda kasların güçlenmesine, kasılmasına ve gevşemesine yardım eder.

 

9.KAN PIHTILAŞMASI

 

İçindeki K vitamini sayesinde kanın pıhtılaşmasını sağlar. Bu yüzden doğal tedavilerde, burun kanamasında ve yoğun adet kanamalarında önerileri.

 

10.HORMON DENGESİ SAĞLAR

 

Klorofil, kadın ve erkekte seksüel hormonların dengelenmesini sağlar. İçinde bulunan vitamin E testosteron ve östrojen hormonlarının üretimini tetikler.

 

KLOROFİL NASIL ÇALIŞIR?

 

Klorofil bütün YEŞİL GIDALARDA bulunur. Ayrıca sıvı olarak gıda desteği ürünleri vardır. 50 yıldan fazladır yaraların iyileştirilmesinde, ter kokusunda, sindirim sistemi problemlerinde ve cilt hastalıklarında kullanılır. Doğal kanser koruyucusudur. Aflatoksin gibi kanserojen maddeler yüzünden DNA’nın bozulmasını önler. Anti- oksidandır. Radyasyon ve UV ışıklarından korur.

 

Hindistan Tropikal Botanik Bahçeleri Araştırma Enstitüsünün bulgularına göre taze yeşil sebzelerden elde edilen klorofilin iltihap önleyici ve şifalandırıcı etkisi olduğu bulundu. Tehlikeli bakterilere ve çevresel zehirlerle mücadele ettiği biliniyor.
İştahı kontrol ederek kilo vermeye yardım ediyor. Hiçbir yan etkisi olmadan obezite ile bağlı sağlık risklerini düşürüyor.

 

Klorofil yağda çözündüğü için yeşillikleri yerken mutlaka biraz yağ eklemelisiniz.

 

Klorofilin “Süper gıda” diye düşünülmesinin nedeni çok güçlü bir anti- oksidan ve anti-kanserojen olmasıdır. Karaciğer rahatsızlıkları için çok güçlü bir şifadır.

 

Özellikle;

 

Sigaranın etkilerini

 

Yüksek ateşte pişmiş etin içinde bulunan toksinleri

 

Tarım ilaçlarından gelen zehirleri

 

Bakliyattaki bir çeşit mantarı

 

UV ışınlarının cilde verdiği zararları temizler – şifalandırır.

 

En çok klorofil bulunan YEŞİL GIDALAR:

 

Bütün yeşil gıdalarda klorofil bulunmasına rağmen bazılarında daha çok vardır. Bunlar:

Ispanak

Maydanoz

Tere

Taze fasulye

Pırasa

Hindiba

Bezelye

Marul

Roka

 

Evet işte bütün bu şifalarından dolayı YEŞİL DETOKS yapıyoruz Bence yeterince motive olmuşsunuzdur Hadi bakalım detoksumuza şevkle devam ediyoruz.

 

Şifa olsun

 

Özlem Ataman Tara Kaur
Kundalini Yoga Terapist & Eğitmen

www.ozlemataman.com

ozlem@ozlemataman.com

www.facebook.com/kundaliniozlem

Instagram: ozlem_ata_tarakaurr

 

Comments are closed.