Meditasyon Yapmayı Öğrenmek

Bir çok insan ilk meditasyon denemelerinde bir türlü zihinlerini bosaltamadiklarindan, sürekli bir seyler düsünmeye devam ettiklerinden sikayet ederler. Iste bu haftaki meditasyonumuz size “Meditasyon yapmayi” ögretecek ve eger meditasyon yapmaya yeni basladiysaniz odaklanmanizi gelistirecek bir yöntem. En daginik ve en insafsiz zihinlere bile bir tatlilik ve sükûnet getirirJ

Sirtimiz dik olacak sekilde bir yere oturalim: Eger yerde rahat oturabiliyorsak bagdas kurabiliriz / dizlerimizin üzerine oturabiliriz veya sandalyede oturabiliriz. Önemli olan rahat oturmaniz ve sirtiniz dik olmasidir. Çok hafif çenemizi içe dogru çekiyoruz ki ensemiz düz olsun. Buna “Boyun Kilidi” veya “Çene Kilidi” denir.

Bütün dünyada Kundalini Yoga ve Meditasyon’a baslarken özel bir mantra söylenir:

ONG NAMO GUROO DAYV NAMO (Selam olsun içimdeki sonsuz ve kutsal bilgelige) (Okunusu: “Ong namo guru deyv namo)

Mantramizi 3 kere monoton bir sesle söyledikten sonra meditasyonumuza baslayabiliriz.

Sol elinizi, avuç içi tavana bakacak sekilde kucaginiza koyun. Sag elinizin 4 parmagini sol bileginizdeki nabiz noktasina koyun ve nabzinizin attigini sag parmak uçlarinizla hissedin.

Gözler hafifçe kapali ve iki kasinizin ortasindaki noktaya odakli. Her kalp atisinda içinizden “SAT NAM” (Ben Gerçegim, Ben o gerçek olanim) mantrasini tekrarlayin. Her SAT dediginizde karin bölgeniz hafifçe içeri çekilir ve NAM dediginizde serbest kalir. Meditasyona baslamadan önce dilerseniz SAT NAM demeyi deneyin.

Bu meditasyonun süresini yavas yavas artirarak 3-5-7-11 ve en son 31 dakika yapabilirsiniz.

Meditasyonu bitirirken de monoton bir sesle uzun bir SAT NAM (Ben Gerçegim, Ben o gerçek olanim) deriz.

SAAAAAAAAAAAT NAAAAM………..

Size net ve rahat bir zihin diliyorumJ

Email adresime meditasyonlarla ilgili deneyimlerinizi, paylasmak veya sormak istediklerinizi gönderebilirsiniz. Kimlik bilginizi vermeden herkesle deneyimlerinizi paylasiriz. Böylece birbirimizden de ögrenebiliriz.

Saglikli, mutlu ve huzurlu bir hafta olsun.

Sevgiyle kalin

No Comments Yet.

Leave a comment