Sitali Pranayam – Bir Nefes Tekniği

 

Herkese Merhaba,

Bu hafta size, enerji, güç ve canlilik verecek bir pranayam (nefes teknigi) anlatacagim. Ayni zamanda bu nefes tekniginin serinletici ve temizleyici bir etkisi var. Serinletici etkisi yüzünden ates düsürücü olarak da uygulanabilir.

Sirtimiz dik olacak sekilde bir yere oturalim: Eger yerde rahat oturabiliyorsak bagdas kurabiliriz / dizlerimizin üzerine oturabiliriz veya sandalyede oturabiliriz. Önemli olan rahat oturmaniz ve sirtinizin dik olmasidir. Çok hafif çenemizi içe dogru çekiyoruz ki ensemiz düz olsun. Buna “Boyun Kilidi” veya “Çene Kilidi” denir.

Bütün dünyada Kundalini Yoga ve Meditasyon’a baslarken özel bir mantra söylenir:

ONG NAMO GUROO DAYV NAMO (Selam olsun içimdeki sonsuz ve kutsal bilgelige) (Okunusu: “Ong namo guru deyv namo)

Mantramizi 3 kere monoton bir sesle söyledikten sonra meditasyonumuza baslayabiliriz.

(Yukaridaki meditasyona baslama bilgilerini ve mantramizi her hafta size hatirlatacagim. Çünkü “Meditasyonlar” bölümünü ilk kez okuyanlar olabilir. Her zaman takip edenler için tekrar oluyor, üzgünüm. )

Gözlerimiz kapali, eller diz üzerinde.

Dilinizi boru gibi yapip disari dogru uzatin. Yani dilin iki yani ortaya dogru bükülüyor. Bu dil hareketini genetik olarak bazi insanlar yapabilir. Yapamayanlar dillerini disari dogru uzatabilirler.

Dilimiz boru halindeyken agzimizdan derin bir nefes aliyoruz. Karnimizi iyice hava ile dolduruyoruz. Dilimizi içeri çektik agzimizi kapattik ve aldigimiz nefesi burnumuzdan veriyoruz.

Bunu 3 dakika yapabilirsiniz. Veya 26 kere sabah, 26 kere aksam yapabilirsiniz. Sabah enerji verir sizi güne hazirlar, geceleri bedeni temizleyip rahat uyumaniza yardim eder.

Ilk basta dilinizde aci bir tat olabilir bu toksin belirtisidir. Devam ettikçe sekerli bir tat hissedeceksiniz.

Meditasyonu bitirirken monoton bir sesle uzun bir SAT NAM (Ben Gerçegim, Ben o gerçek olanim) deriz.

SAAAAAAAAAAAT NAAAAM………

Iyi, saglikli ve huzurlu bir hafta diliyorum.

Sat nam!

Sevgiler

No Comments Yet.

Leave a comment