Stresten Kurtulma Meditasyonu – 3. Enerji Merkezi

Bu hafta Göbek deliğinin olduğu yerde bulunan 3. Enerji Merkezimiz ile ilgili bir meditasyon yapacağız. 3. Enerji merkezi iyi gelişmiş bir insan; amaçları doğrultusunda sağlam adımlar atabilen, güçlü iradesi olan, kararlı ve dayanıklıdır.

Sigarayı bırakmaya çalışan ya da diyet yapmayı isteyen, öfkesini kontrol edemeyen bir kişinin 3. Enerji merkezini uyarması ve bu enerjiyi yaşamına daha fazla sokması çok önemlidir. Çünkü bütün projelerimize, yeni adımlar atmaya, huzura bu enerji merkezimizle başlarız. Başladığımız işleri bitirme gücü yine bu enerji merkezimizdedir.

Yapacağımız meditasyonun faydaları; omurganın alt kısmını güçlendirir. Kalbi rahatlatır. Böbrekleri ve adrenalini etkileyerek uzun dönemli stresten meydana gelen enerjiyi düzenler. Hadi meditasyonumuza başlayalım

Evet her zaman ki gibi sırtımız dik olacak şekilde bir yere oturalım: Eğer yerde rahat oturabiliyorsak bağdaş kurabiliriz / dizlerimizin üzerine oturabiliriz veya sandalyede oturabiliriz. Önemli olan rahat oturmanız ve sırtınız dik olmasıdır. Çok hafif çenemizi içe doğru çekiyoruz. Buna “Boyun Kilidi” veya “Çene Kilidi” denir.

Bütün dünyada Kundalini Yoga ve Meditasyon’a başlarken özel bir mantra söylenir:

ONG NAMO GUROO DAYV NAMO (Selam olsun içimdeki sonsuz ve kutsal bilgeliğe) (Okunuşu: “Ong namo guru deyv namo)

Mantramızı 3 kere monoton bir sesle söyledikten sonra meditasyonumuza başlayabiliriz.

Sağ kolunuzu düz olarak başınızın yanından 90 derece havaya kaldırın. Kolunuz kulağınıza değsin. Ama başınızı kolunuza doğru eğmeyin. Başınız dik ve düz dursun. Dirseğinizi düz tutun ve avuç içiniz sola baksın.

Sol kolunuzu 60 derece önünüze doğru uzatın. 60 dereceyi söyle ayarlayabilirsiniz. Önce kolunuzu öne doğru, yere paralel olarak uzatın. Sonra 30cm kadar yukarı doğru kaldırın. Dirseğiniz düz, avuç içiniz yere baksın.

Her iki elin başparmagını, küçük parmağınızın dibindeki minik yastıkçığa dayayın. Diğer parmaklarınız bitişik ve düz dursun.

Burnunuzdan nefes alırken içinizden “SAT” ve nefes verirken “NAM” deyin.

Gözleriniz kirpiklerinizin arasından aşağı doğru üst dudağınıza baksın.

Bu meditasyonu önce 3 dakika yapın. Bu sürede bile zorlanabilirsiniz. Kolunuz yoruldukça indirip tekrar baslayın. İhtiyaç duyduğunuz sürece bunu yapabilirsiniz. Eğer arzu ederseniz süreyi zaman içerisinde 5-7 ve 11 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.

Meditasyonu bitirirken de monoton bir sesle uzun bir SAT NAM (Ben Gerçeğim, Ben o gerçek olanım) deriz.

Sat Nam!

No Comments Yet.

Leave a comment