Zihinsel Karışıklık ve Depresyon – 6. Enerji Merkezi

Bu hafta sıra 6. Enerji merkezimizde yani Üçüncü Göz’ümüzde. Bu merkez sezgi yeteneğinin ve Hipofiz bezinin olduğu yerdir. Sezgi yeteneği, Tanrı ile olan bağlantımızı algılayan yanımızdır. Aynı zamanda duygusal sağlığımızdan sorumlu olan Serotonin’in salgılandığı yerdir.

Sezgilerinizin güçlü olması, size, hayatta her zaman doğru yolu gösterecek bir rehberinizin olması gibidir.

6. Enerji merkezi dengede ve açık değilse akıl karışıklığı olur. Bu, gölge duygulardan yalnızca biridir. Elinizde sezgi gücünü geliştirmek için araçlar olmazsa, bu akıl karışıklığı kişiyi depresyona iter. Bu araçların en önemlisi yoga ve meditasyondur.

Bu haftaki meditasyon Zihinsel Karışıklık ve Depresyondan kurtulmak için.

Şimdi sırtımız dik olacak şekilde bir yere oturalım: Eğer yerde rahat oturabiliyorsak bağdaş kurabiliriz / dizlerimizin üzerine oturabiliriz veya sandalyede oturabiliriz. Önemli olan rahat oturmanız ve sırtınız dik olmasıdır. Çok hafif çenemizi içe doğru çekiyoruz. Buna “Boyun Kilidi” veya “Çene Kilidi” denir.

Bütün dünyada Kundalini Yoga ve Meditasyon’a baslarken özel bir mantra söylenir:

ONG NAMO GUROO DAYV NAMO (Selam olsun içimdeki sonsuz ve kutsal bilgeliğe) (Okunusu: “Ong namo guru deyv namo)

Mantramızı 3 kere monoton bir sesle söyledikten sonra meditasyonumuza başlayabiliriz.

Gözler kapalı ve iki kaşın ortasındaki noktaya odaklı. Burundan uzun derin nefesler alıp verin. Nefes alırken karnınızı havayla doldurup şişirin ve verirken de karnınızı omurgaya doğru iyice çekip havayı bosaltın.

Kollar iki yana kanat gibi açık ve yere paralel. Dirsekler bükülmesin. Eller açık ve avuç içleri yere bakıyor. Bileklerinizden itibaren ellerinizi, sanki havada uçar gibi hızla asağı-yukarı sallamaya baslayın.

Kollarınız hafif sallanabilir ama asıl hareket eden ellerinizdir.

Bu meditasyonu 1-3 dakika yapabilirsiniz.

Meditasyonu bitirirken de monoton bir sesle uzun bir SAT NAM (Ben Gerçeğim, Ben o gerçek olanım) deriz.

SAAAAAAAAAAAT NAAAAM………..

Bu meditasyon kolay gibi görünse de bir süre sonra yorucu ve ağrılı bir hale gelebilir. Bu yüzden 1 dakika ile baslayın ve bir süre sonra 3 dakikaya çıkın. Kararlı olursanız zihninizin berraklastiğını ve yüzünüze huzur geldiğini göreceksiniz.

Sezgilerinizin güçlü olduğu bir hafta diliyorum

Sat Nam!

No Comments Yet.

Leave a comment